Tafeltennis.nu

Tafeltennis.nu interviewde tafeltennistrainer 4 en voorzitter van de Vereniging Van Tafeltennistrainers (VVTT) Thomas Groenevelt. Ondanks zijn relatief jonge leeftijd heeft Thomas al een hele "carrière" als trainer gemaakt. In het 1e deel van het interview, dat hierna te lezen is, vertelt Thomas over zijn activiteiten de afgelopen maanden sinds de corona-pandemie, zijn stappen in het trainersvak, zijn insteek bij GTTC Groningen waar hij nu vier jaar hoofdtrainer is, zijn kijk op het samen de schouders eronder zetten bij de VVTT en zijn passie voor het opdoen van nieuwe inzichten (leren) en kennisuitwisseling.

Tafeltennis.nu: Hoe gaat het met je en je omgeving en naasten in deze coronacrisistijd?

Thomas: Het voelt wat gek om te zeggen, maar het gaat met mij beter dan vóór de crisis. Ik kan moeilijk iets half doen en heb gemerkt dat een fulltime baan, drie dagen training geven en elk weekend op stap naast mijn activiteiten voor de Vereniging Van Tafeltennistrainers (VVTT) hun tol hebben geëist. De eerste anderhalve maand ben ik dan ook veel op stap geweest: fietsen, skeeleren, maar ik heb bijvoorbeeld ook mensen gesproken die ik al een tijd niet meer had gezien. Even de tijd en ruimte hebben om volledig te kunnen doen waar ik zelf zin in had heeft mij erg goed gedaan. En ik prijs me gelukkig dat het in de familie en met mijn naasten nog steeds goed gaat.


Tafeltennis.nu: Alle competities en trainingen liggen stil en verenigingen zijn dicht (met uitzondering van de buitentafeltennisactiviteiten). Welke tafeltennisactiviteiten doe je nog wel en welke andere activiteiten doe je ervoor in de plaats?

Thomas: Samen met Irene Faber, Rinie Kling en Marnik Gommers zit ik in het bestuur van de Vereniging Van Tafeltennistrainers. Wij wonen verspreid door het land, geven zelf veel training, waardoor het soms moeilijk is om af te spreken. De coronacrisis maakte dat makkelijker. Wij vonden dat we ons moesten laten horen in deze tijd en zijn dan ook fanatiek bezig geweest met het organiseren van bijscholingen, maar bijvoorbeeld ook met de vraag hoe we de vereniging willen gaan versterken met meer ambitieuze trainers. Ons vakblad VISIE is pas verschenen en dat is een beste kluif geweest. We hebben een VISIE over de mentale kant van tafeltennis gemaakt van bijna vijftig pagina’s: zeg maar ons cadeau aan onze leden in deze rare tijden. Binnen mijn club GTTC Groningen hebben we afgelopen week een lange bijeenkomst gehad over het opstellen van beleid: waar gaan we voor, wat betekent dat voor de vereniging en hoe gaan we dat doen? Ik ben positief gestemd over dat daar een plan uitkomt waarin ik mijn ei kwijt kan. Ook speelt natuurlijk nu dat we bezig zijn met de herstart per 1 juli. Wij willen de zomer wel doortrainen.


Tafeltennis.nu: Na je focus op zelf spelen ben je al op hele jonge leeftijd (15 jaar als ik me niet vergis) steeds meer tijd gaan besteden aan je trainersactiviteiten. Wat trok je in het trainen/coachen?

Thomas: Je bent goed geïnformeerd. Ik meen zelf dat ik op mijn vijftiende als trainer begonnen ben bij Actief Eelde, al denken mensen uit die tijd dat ik veertien was. Ja, goede vraag. Ik werd ervoor gevraagd en ik herinner me nog precies hoe dat ging. Ik had net zelf getraind en wilde wegfietsen toen voorzitter Jannes Vrijs en mijn trainster, Anita Spoelstra, me terugriepen. De trainster zocht iemand om te komen assisteren in de groep ervoor en ik was in hun ogen het meest geschikt, omdat ik zelf altijd serieus trainde. Daarna is het snel gegaan, stond ik zelf voor de groep en heb ik me mettertijd verder ontwikkeld. Als ik terugkijk is het vanuit mijn achter-de-schermen-voorkeur grappig dat het zo gelopen is. Wat mij het meeste aantrekt in training geven is wat sport met mensen kan doen. Het is tafeltennis geworden, maar had ook evengoed een andere sport kunnen zijn. Dom toeval.


Tafeltennis.nu: Je bent inmiddels een gediplomeerd trainer niveau 4 (sinds 2014) en hebt als trainer al mooie dingen meegemaakt. In de periode van 2009-2015 was je trainer bij Appelscha dat in 2012 de landstitel bij de jeugd veroverde. De laatste jaren (sinds 2016) ben je de hoofdtrainer van GTTC waar je een grote en sterke jeugdgroep aan het bouwen bent. Wat is de visie en de missie bij GTTC op trainingsgebied en prestatief? En waar men meestal ook nieuwsgierig naar is: zijn er ambitieuze toptalenten?

Thomas: Toen ik bij GTTC begon waren er twee jeugdteams en een stuk of wat jeugdleden die eens in de week - en sommigen twee - keer trainden. We zitten nu op zeven jeugdteams, meer dan dertig jeugdleden en sommigen trainen vier keer in de week. Twee van onze jeugdspelers krijgen individuele training als ik groepstraining geef. Jeugdspelers zijn afgelopen jaar geslaagd voor hun opleiding Tafeltennistrainer-2. Er staat al met al een andere cultuur die het waard is om uit te bouwen. Je vraagt naar ambitieuze toptalenten en we hebben zeker een paar jonge spelers met ambitie, inzet en potentie. Belangrijker is echter dat de structuur van de vereniging op die afslag is toegerust. Ik vertelde je al over dat we pas een bijeenkomst hebben gehad over onze missie en visie. Mijn insteek is het om met GTTC over vijf jaar de beste jeugdopleiding van Nederland te hebben. Dat komt neer op grote knopen die we als vereniging nu samen moeten willen doorhakken. Een en ander zit nu in de pijplijn en zal binnenkort verder worden besproken. Best spannend hoor deze fase.

Thomas temidden van GTTC-ers, fotograaf Henk Hommes.


Tafeltennis.nu: Je staat, zoals het op mij overkomt, heel erg open voor kennisuitwisseling en samenwerking als trainer/coach. Zo ben je regelmatig als docent bij trainersbijscholingen betrokken. En GTTC is met de Vereniging Van Tafeltennistrainers een “gouden” partnerschap aangegaan wat ook in dit verhaal past. Wat is voor jou de meerwaarde van dit soort uitwisselingen en samenwerkingen?

Thomas: Dat klopt wel. Het zit denk ik ook echt in mijn dna om te denken dat je nooit bent uitgeleerd. In die zin is het voor mij ook niet moeilijk om me telkens weer in te schrijven voor een bijscholing of congres, maar leer ik evenzeer van het geven van een trainerscursus of van het organiseren van en congres. Dat opdoen van nieuwe inzichten is ergens ook verslavend. Ik heb wel eens gezegd dat het leukste gedeelte van een bijeenkomst de lunch is, omdat je dan elke keer automatisch met elkaar begint te praten. Dat maakt het ook sociaal en is voor trainers ook een meerwaarde als je beseft dat je toch vaak alleen of met weinigen bezig bent met je passie. Het houdt je wereld groot. Een speerpunt voor mij is het om de VVTT te overladen met nieuwe en jonge trainers die aan het begin van hun carrière staan. Hoe leuk zou het ook zijn om intervisies door het land op te zetten, waarbij trainers met elkaar de diepte in kunnen gaan over wat hen bezig houdt. Ideeën te over en voor ons zaak om ook concreet te worden.

Tafeltennis.nu: Vanaf 2015 tot heden ben je ook bestuurlijk actief bij de VVTT op allerlei gebieden, zoals als organisator van het trainerscongres, bijscholingen en als redacteur van het vakblad VISIE. Wat trekt je in die activiteiten?

Thomas: Dat moet je plaatsen in wat ik net aangaf: het is leuk om deel uit te maken van een groep met bloedverwanten. Mensen die net ergens een chromosoom extra hebben net als jij. Ik ben ooit bij de VVTT gekomen omdat oprichter Theo Rieken mij belde. Er waren extra mensen nodig en ik ben er op die manier min of meer ingerold. Geen seconde spijt van gehad. Enkel het met andere fanatieke trainers in één ruimte zijn maakt dat je zoveel opsteekt - misschien nog wel meer buiten de activiteiten om dan erin als ik erover nadenk. Daarin heeft Luc Janssen ook een grote rol gehad, die niet alleen mij, maar anderen er echt bij heeft willen betrekken. We zien het intern ook echt als een team: VISIE is óns blad en het gaat om óns congres en om ónze bijscholingen, dus we helpen en houden elkaar scherp. Sinds november vorig jaar ben ik voorzitter en aan dat teamgevoel is volgens mij echt nog niets verloren gegaan. Binnenkort komen we met een digitale ledenenquête om onze leden eens naar hun behoefte te raadplegen (bij ons geen taferelen à la KNVB). We hebben ook op 5 juli een VVTT-dag om met elkaar over de komende jaren te brainstormen. Kom maar op!

Binnenkort verschijnt het 2e deel van het interview met Thomas Groenevelt op Tafeltennis.nu.